Fruitfarming – role of traditional fruit farming in regional development

erasmus+logo_mic

Projekt spolupráce v odborném vzdělávání , koordinátor: Natura Opava
2015-1-CZ01-KA202-013923, projektové období: 2015-2017
budget: 14.940,-eur, partneři: CZ, PL, RO, PT

Je to projekt o ovocnářské tradici zúčastněných zemí, o tradičních ovocných odrůdách a tvoření pracovních materiálů pro ovocnářství
harmonogram: 06/2016 mobilita RO, 09/2016 mobilita CZ, 04/2017 mobilita PL, 06/2017 mobilita PT

6. – 12. 6. 2017
Na začátku června proběhla poslední mobilita ovocnářského partnerského projektu Fruitfarming. Zúčastnilo se jí 5 studentů a 2 pedagogové naší školy. Měli jsme možnost si prohlédnou velké množství ovocných sadů, hlavně třešně, broskve a meruňky, ale také rarity jako byla rybízová či borůvková plantáž. Součástí mobility bylo prezentování projektu na mezinárodní konferenci AgriUrban v městečku Fundao a také účast na festivalu třešní. Na závěr jsme vyhodnotili s partnery z PT, RO a PL průběh projektu a dohodli se na pokračování společné spolupráce i v budoucnu.

Popisy aktivity studentů ke stažení zde:
Šimon Pokorný Hanka Režnarová Martin Rakowski

9. – 15. 6. 2016
Je 9. června 2016 a my musíme vstávat v nekřesťanskou hodinu, abychom mohli vyjet na naší cestu do Rumunska. Během neuvěřitelně krátkého týdne jsme stihli navštívit několik ovocnářských farem, agronomickou univerzitu v Bukurešti, kde jsme se účastnili mezinárodní vědecké konference a mnoho dalších zajímavých míst jako jsou muzea a pravoslavné kostely. Prošli jsme si pracoviště a sady výzkumného institutu v Pitesti a můžeme potvrdit kvalitu jejich ovoce. Vyšlapali jsme 1 478 schodů na Drákulovu pevnost (Poinari castle), viděli jsme, jak to chodí v klášteře, kde hospodaří na statku 9 jeptišek. Potkali jsme iron-mana u jezera Vidraru, zahráli jsme si mezinárodní fotbal a poznali jsme místní krajinu a její obyvatele. Mobility se zúčastnili 3 studenti z lycea a 2 pedagogové školy.
Hana Režnarová, 2. L

19. – 23. 9. 2016 – Mobilita CZ
České mobility mezinárodního projektu Fruitfarming v září se zúčastnilo 15 zahraničních účastníků z RO, PT a PL, 5 zástupců Natura Opava a  16 studentů a 3 pedagogové naší školy. Bylo to už druhé setkání projektu, první proběhlo v červnu v Rumunsku. Těžištěm projektu je ovocnářství našeho regionu, proto jsme navštívili naše přední odborníky v tomto oboru – Lokoč, Dovala, Přasličák a jejich sady, prohlédli jsme si místa, kde se ovoce zpracovává a také ovocnou školku Školního statku Opava. Školními skleníky a ovocnou školkou nás provedli Ing.Arnošt Klein, ředitel Školního statku Opava i MSŠZe a VOŠ Opava a Jan Weiss, který zajišťuje činnost tohoto pracoviště a je nositelem nápadu zeleninových bedýnek.

Program mobility v ČR – zde!
Brožura mobility Opava ke stažení –zde!

24. – 28. 4. 2017 – Mobilita POLSKO
Proběhlo setkání zástupců opavské zemědělky, Natury Opava, polské partnerské školy z Kedziedrzyna- Koźle, agrární univerzity z rumunské Bukurešti a portugalské agentury pro rozvoj venkova RUDE. Po přivítání v partnerské škole jsme se všichni přesunuli na SV Polska do Supraślu, na hranice s Běloruskem. Součástí programu byly ukázkové farmy – pěstování borůvek, aronie, bylinek, chov zubrů, exkurze v Bělověžském pralese a v Bialymstoku. Naši školu reprezentovalo 8 zástupců. Více fotografií – zde!