Erasmus+ KA2 – Beekeeping

Popis projektu: Včelařství a jeho role v ekologii krajiny a rozvoji venkova

Projekt spolupráce v odborném vzdělávání, koordinátor: Natura Opava
partneři
– CZ (MSŠZe a VOŠ, Opava),
–  PL (Agrární komora Opole),
– RO ( zemědělská univerzita Bukurešť),
– BG ( zemědělská univerzita Ruse),
– PT ( Agentura pro rozvoj venkova RU.DE),
– Azorské ostrovy (Agentura pro rozvoj venkova ARDE).

Projekt je zaměřen na včelařství. Webovou stránku projektu najdete –  zde.

Ve dnech od 11. do 17. listopadu 2018 se skupina 7 studentů spolu s 2 pedagogy vydali poznávat nejenom výrobu medu a chování včel, ale také poznat místa významná pro trh, ekonomiku a nádhernou přírodu na Azorských ostrovech, kde se k nim přidala Natura Opava a ujala se jich Portugalská agentura pro rozvoj venkova ARDE. Začátek mobility byl ve městě Lagoa, kde je jedna ze dvou továren na keramické nádobí na ostrovech, dále měli studenti možnost vidět, jak se vaří tradiční jídlo, cozido, v zemi poblíž vesnice Furnas, kde si prohlídli vřídla a ochutnali minerální vodu bohatou na železo. Den ve vesnici zakončili prohlídkou botanické zahrady Terra Nostra Park a koupáním se v termálních pramenech. Pokračování probíhalo ve městě Ribeira Grande, kde navštívili čajovou plantáž, likérku A Mulher de Capote. Po ukončení prohlídek se vydali na jednu z místních včelích farem, ale ještě předtím se zastavili v chráněné oblasti Ribeira dos Caldeirões. Den byl zakončen večerním koupáním v horkých vodách ve Furnasu a typickým chlebem ,,bolo Lêvedo”. Další den byl trochu odpočinkový, poté co měli prohlídku města Ribeira Grande se vydali na vyhlídku nad Lagoa do Fogo a před obědem si dali horkou koupel v Caldeira Velha, po obědě měli volno, někteří se šli vykoupat do Atlantiku. Čtvrtek byl zahájen v ananasových plantážích Ana Arruda, na další zastávce měli možnost pozorovat extrakci medu a dozvědět se něco málo o Azorských včelách. Další zastávkou byl Lagoa Azul, obrovský kráter, kde jsou dvě jezera, modré a zelené. Po obědě, v místní vesnici, dostali čas na menší procházku kolem modrého jezera. Následnou zastávkou se stala továrna na mléko, Unileite ve vesnici Arrifes, kde se dozvěděli vše o výrobním procesu mléka a sýru, samozřejmě nechyběla ani ochutnávka sýrů. Po večeři měli studenti šanci spatřit typické tance Azorských ostrovů. Poslední den mobility byl započat ve středisku na oddělení, které se zabývá včelami, zde se jich ujali dva zaměstnanci a udělali jim přednášku o včelách, jejich nemocech, úlech a o tom, jak se může někdo stát včelařem. Posledními zastávkami byla botanická zahrada ,,José do Canto” a židovská synagoga, zde měli možnost se dozvědět o židovské historii na Azorských ostrovech. Touto poslední zastávkou mobilita skončila.
(Ondřej Kudla, 2. L)

Další fotografie z mobility – zde.
Deníky praxe:

Ondřej Kudla, 2. L   – zde Anna Gregořicová, 4. L  – zde