sběr hliníku

Od školního roku 2015/16 probíhá v naší škole sběr a třídění hliníku.

Proč sbíráme hliník?

• recyklace hliníku vyžaduje o 95 % méně energie než výroba z primárních surovin
  • hliník je nekonečně recyklovatelný
  • recyklace hliníku přináší významné úspory emisí CO2 (každá tuna odděleně sebraných nápojových plechovek snižuje množství vypouštěných emisí CO2 o 10 tun)
  • 1 nápojová plechovka = úspora energie (pro napájení notebooku nebo televize po dobu 3 hodin)
  • odděleně vytříděná plechovka = zpátky v renovované formě již za 60 dnů bez ztráty kvality
  • recyklační průmysl snížil od roku 1997 energetickou potřebu na tunu nápojových plechovek o 53 % a usiluje o další snižování

Problematika sběru hliníku

Největším úskalím sběru a třídění hliníku je jeho rozpoznání od železa, plastů a kombinovaných obalů. Zkouška – obal přeložíme nebo zmačkáme do kuličky. Pokud se prověřovaný obal nevrátí do původního stavu, můžeme si být jisti, že je vyroben z hliníku.

Hliníkové plechovky – bývají často zaměňovány s železnými plechovkami. Zkouška se provádí pomocí magnetu (na železné plechovce magnet drží a nesklouzne dolů, na hliníkové plechovce magnet nedrží). Otvírací víčka nemusí být vyrobená z hliníkového materiálu. K víčku musíme magnet.  Pokud není hliníkové, musíme víčko odstranit.

Čajové svíčky – se mohou odevzdávat pouze tehdy, když jsou zbaveny vosku a knotu společně s jeho upevněním ve hliníkovém obalu svíce.

Lékové blistry – jsou složeny z hliníkové a plastové části. A jelikož obsahují plastový materiál, neřadíme je mezi hliníkový odpad. Recyklace těchto obalů je neekonomická, hliník shoří.

Obaly sprejů – nádoba spreje může být vyrobená z hliníku, nepatří však mezi hliníkové odpady. Při jejich recyklaci  by mohlo dojít k výbuchu a to díky natlakování stlačenými plynyDalším problémem taktéž může být plastový nebo železný ventil.