sběr hliníkuProblematika sběru hliníku

Největším úskalím sběru a třídění hliníku je jeho rozpoznání od železa, plastů a kombinovaných obalů. Zkouška – obal přeložíme nebo zmačkáme do kuličky. Pokud se prověřovaný obal nevrátí do původního stavu, můžeme si být jisti, že je vyroben z hliníku.

Hliníkové plechovky – bývají často zaměňovány s železnými plechovkami. Zkouška se provádí pomocí magnetu (na železné plechovce magnet drží a nesklouzne dolů, na hliníkové plechovce magnet nedrží). Otvírací víčka nemusí být vyrobená z hliníkového materiálu. K víčku musíme magnet.  Pokud není hliníkové, musíme víčko odstranit.

Čajové svíčky – se mohou odevzdávat pouze tehdy, když jsou zbaveny vosku a knotu společně s jeho upevněním ve hliníkovém obalu svíce.

Lékové blistry – jsou složeny z hliníkové a plastové části. A jelikož obsahují plastový materiál, neřadíme je mezi hliníkový odpad. Recyklace těchto obalů je neekonomická, hliník shoří.

Obaly sprejů – nádoba spreje může být vyrobená z hliníku, nepatří však mezi hliníkové odpady. Při jejich recyklaci  by mohlo dojít k výbuchu a to díky natlakování stlačenými plynyDalším problémem taktéž může být plastový nebo železný ventil.

 

ZPĚT NA EVVO